Aktualności

RSS

RSS

Prace na historycznym moście nad Bugiem zakończone

30.11.2017

Naprawa historycznego mostu nad Bugiem w miejscowości Mierzwice- Kolonia była prowadzona  od końca marca 2017 r. do listopada 2017 r. Wykonawca konsorcjum: Track Tec Construction – lider, Intop Warszawa Sp. z  o.o. – partner wykonało prace w ramach zadania „Polepszenie jakości usług przewozowych na liniach objazdowych 31, 32, 36 w ramach dwóch projektów: „Prace na linii E75 na odcinku Sadowne – Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów – Sadowne” oraz „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok”. Zadanie dofinansowane jest ze środków Funduszu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF).

Roboty na moście były wykonywane przez Intop Warszawa Sp. z o.o. ich wartość wyniosła ok 6 mln zł netto natomiast wartość całego zadania to ok. 200 mln zł netto.

Wybudowany w 1905 roku obiekt ma ponad 320 metrów składając się z trzech stalowych, kratowych przęseł, opartych na kamiennych filarach.

Prace remontowe wymagały prowadzenia ruchu pociągów jednotorowo. Po ich zakończeniu ruch odbywa się po obydwu torach przeprawy.

Podczas prowadzonych robót naprawiono uszkodzone elementy konstrukcji stalowej mostu, wymieniono podkłady (mostownice), poprawiono skrajnię obiektu, co umożliwi przejazd pociągom o większych gabarytach, zamontowano tzw. mostownice, elementy zapobiegające wykolejeniom. Pozwoliło to na skrócenie czas przejazdu pociągów, poprawienie prędkości i płynności jazdy, zwiększenie bezpieczeństwa. Po za walorami technicznymi poprawiono również jego wygląd. Od dziś obiekt będzie zachwycał nie tylko miłośników mostów, ale wszystkich podróżnych.